fot. Kapeksas (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 lub GFDL], Wikimedia Commons

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaiute w reakcji na ujawnione rozmowy byłego prezesa Orlenu Jacka Krawca z byłym szefem MSZ Radosławem Sikorskim o sprzedaży rafinerii w Możejkach, powiedziała, że współpraca Litwy i Polski będzie przebiegać na zasadzie równego partnerstwa.

Prezydent wskazała, że Litwa w kontaktach z Polską chce zachować serdeczne, ale i konstruktywne stosunki. Takie same oczekiwania ma wobec Warszawy.

W poniedziałek portal tvp.info opublikował kolejny fragment rozmowy nagranej w lutym 2014 roku w restauracji „Sowa i przyjaciele”. Tym razem dotyczył on zakupionej przez Orlen rafinerii w Możejkach.

Szef litewskiego MSZ Linas Linkeviczius we wtorkowym wywiadzie dla radia Żiniu Radijas powiedział, że lekceważenie Litwy w ujawnionych nagraniach to ostrzeżenie dla polskich polityków.

– Ujawnione nagrania są poważnym ostrzeżeniem dla tych, którzy sądzą, że relacje pomiędzy państwami mogą być uzależnione od wielkości państwa – dodał minister.

Linkeviczius, który na czele dyplomacji stoi już drugą kadencję przyznaje, że przed kilkoma laty podczas kontaktów z niektórymi polskimi politykami wyczuwał nieszczerość i podwójne dno.

Media litewskie komentują ujawnione nagrania, koncertując się na słowach byłego ministra Radosława Sikorskiego: „Ja chcę wychować Litwinów, żeby zrozumieli, że sr**ie na Polskę nie jest za darmo”.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / pap.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here