fot. Fotolia

Im bliżej kolejnych wyborów, tym więcej publikowanych jest rozmaitych sondaży. Tym razem Centrum Badania Opinii Społecznej przepytało o preferencje wyborcze Polaków o poglądach lewicowych. Wyniki mogą być nieco zaskakujące.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tym momencie, najwięcej głosów od elektoratu lewicowego nie otrzymałby Sojusz Lewicy Demokratycznej, a Platforma Obywatelska. Na PO swoje głosy oddałoby 38% badanych, a na SLD 19%. Pozostałe partie wskazane przez sondowanych to Prawo i Sprawiedliwość – 8%, Nowoczesna – również 8%, Kukiz’15 – 7%, Polskie Stronnictwo Ludowe – 5%.

To, na co zwracają uwagę autorzy sondażu i raportu, to przepływ wyborców lewicy, wśród których zanotowano wzrost poparcia dla PO. Jeśli chodzi o SLD, to spośród osób o lewicowych poglądach poparcie dla tej partii deklaruje co piąty z nich, ale spośród wszystkich polskich wyborców, już tylko co dwudziesty. Zdecydowanie mniejsze poparcie ma inna lewicowa partia – Razem.

Zdaniem CBOS, warto zwrócić uwagę na to, że przed wyborami w 2005 roku, na PO chciało zagłosować tylko 7% osób o lewicowych poglądach, a potem poparcie wśród nich systematycznie rosło (2007 – 28%, 2015 – 34%). Zauważalny jest więc wzrost poparcia dla tej partii. Jak zauważają autorzy raportu, oznaczać to może, że to właśnie Platforma Obywatelska lepiej reprezentuje interesy osób o poglądach lewicowych, niż partie lewicowe.

Cechą charakterystyczną jest też duże zróżnicowanie preferencji osób z lewicowymi poglądami. Są wśród nich także zwolennicy PiS z całkiem sporym wynikiem, bo 8%. Zwrócono uwagę na niskie poparcie dla PSL, zarówno wśród osób o lewicowych poglądach, jak i wśród ogółu wyborców.

Wśród wyborców deklarujących światopogląd lewicowy nieznacznie przeważają mężczyźni, którzy stanowią 52%. Można zaobserwować, że elektorat lewicy się starzeje, gdyż największe poparcie ma ona w grupie 55+. Co jednak warte podkreślenia, rośnie poparcie dla partii lewicowych wśród wyborców w wieku od 25 do 34 lat, natomiast spada wśród najmłodszych – 18-24. Wśród popierających lewicę największy odsetek stanowią mieszkańcy wsi – 28%.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here