fot. Wikimedia.org

Radio RMF FM poinformowało, że UE zamierza odejść od przymusowej relokacji uchodźców. Zamiast tego postawi na pomoc osobom potrzebującym w krajach ogarniętych konfliktami zbrojnymi. Więcej informacji na ten temat powinno pojawić się do czerwca przyszłego roku. Już w czwartek Donald Tusk mówił, że jest szansa na zamknięcie szlaku migracyjnego w środkowej części Morza Śródziemnego.

Tusk po pierwszym dniu posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli ogłosił, że przywódcy krajów członkowskich zdecydowali się udzielić dodatkowej pomocy Włochom, które zmagają się z kryzysem migracyjnym.

– Liderzy zgodzili się zaoferować premierowi Włoch Paolo Gentilonemu mocniejsze wsparcie dla pracy Włoch z władzami libijskimi – zaznaczył.

Włochy wspierają obecnie ochronę libijskich granic i walczą z przemytem migrantów. Komisja Europejska ma zadbać o odpowiednie ulokowanie środków przeznaczonych na walkę z migracją.

Premier Beata Szydło powiedziała z kolei, ze na jej wniosek w podsumowaniu szczytu znajdzie się poprawka gwarantująca, że wszystkie zmiany dotyczące reformy systemu azylowego będą przyjmowane na drodze konsensusu krajów UE. Dodała, że polski rząd od samego początku alarmował, że kluczowe znaczenie ma wzmocnienie granic zewnętrznych Wspólnoty i współpraca z krajami trzecimi, które zmagają się z problemem migracji.

– Dzisiaj zgodziliśmy się, że ten wymiar zewnętrzny polityki migracyjnej zmniejszył presję migracyjną, ale jednocześnie wymaga cały czas dalszych naszych działań. W związku z tym, będziemy aktywni, jeśli chodzi o wzmocnienie przede wszystkim finansowo tych działań, które już zostały rozpoczęte i uruchomienie kolejnych programów humanitarnych – zaznaczyła Szydło.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here