fot. Gage Skidmore, Flickr.com

Liga Arabska skrytykowała decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa odnośnie uznania Jerozolimy za stolicę Izraela. Nazwano ją niebezpiecznym naruszeniem prawa międzynarodowego.

Liga wezwała USA do wycofania się z tej deklaracji, która spowodowała zwiększenie napięcia w regonie. W oficjalnym oświadczeniu napisano: „Decyzja nie ma mocy prawnej. Pogłębia napięcie, rozpala gniew i grozi pogrążeniem regionu w większej przemocy i chaosie”. Liga Arabska odbyła nadzwyczajne posiedzenie z udziałem wszystkich krajów członkowskich w Kairze.

Szef libańskiego MSZ Gebran Bassil powiedział, że kraje arabskie muszą rozważyć nałożenie sankcji ekonomicznych na Stany Zjednoczony, aby nie pozwolić na przeniesienie ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy. Nie wiadomo jednak na czym te sankcje dokładnie miałyby polegać.

Prezydent USA poinformował w ubiegłą środę, że Stany Zjednoczone uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. Dodał, że jest to tylko potwierdzenie realiów. W odpowiedzi Hamas ogłosił, że Trump otworzył bramy piekieł. Premier Izraela Benjamin Netanjahu nazwał tę decyzję historycznym przełomem.

Po deklaracji USA doszło do masowych zamieszek. Przywódca Hamasu Ismail Haniyeh wezwał nawet do nowej intifady, a więc powstania przeciwko Izraelowi.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here