Podczas rozmowy telefonicznej prezydent Francji Emmanuel Macron zapytał prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana o francuskiego dziennikarza Loupa Bureau, który od trzech tygodni przebywa w tureckim areszcie.

W oficjalnym oświadczeniu Pałacu Elizejskiego podano, że prezydent wyraził zaniepokojenie sytuacją niezależnego dziennikarza. Powiedział, ze ma nadzieję, że Bureau będzie mógł jak najszybciej powrócić do kraju. Przywódcy ustalili, że wrócą do tematu w przyszłym tygodniu. Poza tym została omówiona aktualna sytuacja w Syrii.

Bureau, który współpracował z telewizjami Arte i TV5 Monde, a także z portalem internetowym Slate został 26 lipca zatrzymany na granicy iracko-tureckiej. Miał przy sobie fotografie, na których był w towarzystwie bojowników działających na terenie Syrii. Zdaniem Ankary prowadzą oni działalność terrorystyczną. Sam zatrzymany zarzutom zaprzecza.

Ojciec Bureau obwinia tureckie władze o zaciętość. Wyraził również żal z powodu tego, że francuscy politycy milczą na ten temat. Organizacje broniące wolności prasy alarmują, że dziennikarze regularnie padają ofiarą ataków i represji ze strony władz w Ankarze. Aktualnie w więzieniach w Turcji przebywa około 160 dziennikarzy.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / tvn24.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here