fot. Fotolia

Angela Merkel podczas przemówienia w Bundestagu zapowiedziała, że w czasie kolejnego szczytu Unii Europejskiej, który zaplanowany jest na październik, poruszy problem przyszłych relacji z Turcją, w tym zawieszenia czy zakończenia negocjacji akcesyjnych z tym krajem.

– Rozwój wydarzeń w Turcji jest wysoce niepokojący. Turcja w szybkim tempie coraz bardziej schodzi z drogi praworządności – podsumowała kanclerz Niemiec.

Merkel przypomniała, że wciąż w tureckich więzieniach z przyczyn politycznych przebywa 12 lub 13 obywateli Niemiec. Dlatego też zachodzi konieczność określenia nowej, niemieckiej polityki wobec Turcji. Zaznaczyła, że Berlin poprosi Estonię, która obecnie sprawuje przewodnictwo w UE o odstąpienie w kolejnych miesiącach od negocjacji z Turcją o ewentualnej unii celnej.

Jednocześnie Merkel zaznaczyła, że do podjęcia takiej decyzji potrzebna jest zgoda większości. Jej zdaniem stosunki z Turcją mają strategiczne znaczenie.

Podczas swojego ostatniego wystąpienia w Bundestagu przed zaplanowanymi na 24 września wyborami, Merkel broniła rządowego projektu podnoszenia wydatków na wojsko do 2% PKB. Taki cel został wyznaczony przez NATO podczas szczytu w Walii. SPD kwestionuje to zadanie a Rolf Muetzenich nazwał je amerykańskim dyktatem.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / pap.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here