By Lukas Plewnia from Berlin, Deutschland (Ministerstwo Spraw Zagranicznych) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

MSZ zapowiedziało podjęcie kroków w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przeciwko ochronie informacji. Mowa o udostępnieniu dziennikarzom portalu Onet.pl notatek ze spotkania polskich dyplomatów z Amerykanami.

– Dokument opisany przez portal Onet ma charakter niejawny; podjęliśmy działania w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przeciwko ochronie informacji określonego w art. 266 Kodeksu karnego – podfirmował resort spraw zagranicznych.

Dziennikarze portalu poinformowali kilka dni temu, że Amerykanie zagrozili, iż do czasu wprowadzenia zmian w nowelizacji ustawy o IPN nie będą spotykać się z polskimi władzami. Dodatkowo w przypadku braku zmian w ustawie USA miały zagrozić blokadą finansowania wspólnych projektów wojskowych. Politycy PiS zaprzeczyli tym informacjom. Wicemarszałek Senatu Adam Bielan nazwał nawet aktualne relacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi najlepszymi w historii.

Dziennikarze Onet.pl opublikowali również tekst, w którym zawarli nieco więcej informacji o tajemniczej notatce. Posiadają kopię notatki polskiej ambasady w Waszyngtonie z 20 lutego bieżącego roku. Jednak z uwagi na ochronę danych osobowych nie mogą jej ujawnić. Wezwali szefa MSZ o jej upublicznienie.

Zdaniem dziennikarzy na podstawie tego dokumenty powstało kilka analiz w tym depesza szefa gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych Jana Parysa. Miał on stwierdzić, że uregulowanie sporu z USA jest ważniejsze niż konflikt z Izraelem czy rozmowy z KE o praworządności.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here