By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36191806

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział na antenie TVP, że do Komitetu Stałego Rady Ministrów trafią zmiany legislacyjne, które doprowadzą do wprowadzeniu w sprawowaniu rządów modelu polityczno-urzędniczego.

– Jeszcze w tym tygodniu, w najbliższą środę na Komitet Stały Rady Ministrów trafi projekt zmian legislacyjnych, przede wszystkim to są zmiany w ustawie o służbie cywilnej, które doprowadzą do tej zmiany modelu rządu z politycznego na polityczno-urzędniczy – dodał.

Oznacza to, że politykami będą jedynie ministrowie i sekretarze stanu. Dzięki temu liczba polityków w rządzie zostanie ograniczona do 50-60 osób. Pozostali wiceministrowie będą podsekretarzami stanu w służbie cywilnej.

– Nie będą mogli uczestniczyć w życiu partii politycznych, nie będą mogli być radnymi, nie będą mogli występować publicznie w ramach stricte politycznej debaty. Będą mieli nawet dodatkowe ograniczenia, które nie będą obejmowały innych członków służby cywilnej, np. nie będą mogli zasiadać w radach nadzorczych. Będą musieli się też legitymować stosownym wykształceniem – ogłosił Dworczyk.

Wczoraj premier Morawiecki ogłosił zmiany w swoim gabinecie. Z rządem pożegnało się 17 wiceministrów. Wcześniej zapowiadał to m.in. Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów. O konieczności dokonania zmian mówił tez sam premier.

– Sprawne i efektywne państwo to państwo, które działa w oparciu o dobre kadry. Nie ilość, a jakość, dlatego zaczynamy od siebie. Chcemy zmniejszyć liczbę wiceministrów o 20 lub 25 proc. na stanowiskach sekretarzy i podsekretarzy stanu – zapowiedział Morawiecki.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here