fot. Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC-BY-SA 3.0 [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Szefowa klubu parlamentarnego SPD Andrea Nahles poinformowała, że pierwsze spotkanie bloku partii chadeckich CDU/CSU z SPD w sprawie koalicji rządowej w Niemczech odbędzie się w środę. Zjazd SPD wyraził zgodę na podjęcie negocjacji.

Nahles powiedziała, że partia SPD zdecydowała się na rozpoczęcie rozmów. Zastrzegła jednocześnie, że rozmowa środowa nie będzie jeszcze rozmową o utworzeniu sądu, ale okazją do zorientowania się czy jest na to szansa.

W spotkaniu wezmą udział Angela Merkel z CDU, Martin Schulz z SPD i Horst Seehofer z CSU, a także szefowie klubów parlamentarnych – Nahles Volker Kauder i Alexander Dobrindt.

Nahles dodała, że jej partia poruszy kwestie takie jak reforma systemu ubezpieczeń zdrowotnych, walka z biedą czy problem braku mieszkań. Socjaldemokraci chcą zlikwidować podział na prywatne i państwowe kasy chorych. Chcą wprowadzenia jednolitego systemu ubezpieczeń zdrowotnych.

Zjazd SPD opowiedział się w czwartek za podjęciem rozmów z chadeckim blokiem CDU/CSU w sprawie tworzenia nowego rządu z traktowaniem ich wyniku jako otwartego. Rezultatem rozmów może być więc wznowienie koalicji, rząd mniejszościowy Merkel lub przedterminowe wybory.

Do głosowania za negocjacjami z chadekami zachęcał sam przewodniczący SPD Martin Schultz, który początkowo wykluczał powrót do koalicji. W ostatnich wyborach socjaldemokraci zanotowali najgorszy wynik po II wojnie światowej – 20,5% głosów.

W razie zawarcia porozumienia koalicyjnego musi je jeszcze zatwierdzić głosowanie przeprowadzone listownie wśród 440 tysięcy członków partii. Eksperci są zdania, że nowy rząd nie powstanie wcześniej niż w marcu 2018 roku.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/ wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here