W kolejnych miesiącach Polskę czekają ostre boje z UE m.in. o unijne fundusze czy zmiany w delegowaniu pracowników. Tymczasem tarcia na linii Polska-KE negocjacjom nie sprzyjają. Na tapecie jest polska reforma sądownictwa. Poza tym Komisja przeszła już do kolejnego etapu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku z niewywiązywaniem się z obowiązków związanych z relokacją uchodźców.

1. Budżet unijny: Budżet UE do roku 2020 to pierwsza istotna kwestia. Polska od początku swojego członkostwa w Unii dostała 85 mld euro. W najbliższych latach nie ma już co liczyć na takie kwoty. m.in. z powodu Brexitu. Dlatego znacznie trudniej będzie wynegocjować dopłaty z funduszy unijnych. Nie bez znaczenia w tym przypadku są napięcia na linii Warszawa-Bruksela.

2. Pracownicy delegowani: Jeszcze w czasie swojej kampanii wyborczej obecny prezydent Francji Emmanuel Macron oskarżył Polskę o stosowanie tzw. dumpingu socjalnego. Według szacunków w wielu sektorach pracownicy delegowani zarabiają nawet 50% więcej niż pracownicy miejscowi. KE chce takie praktyki ukrócić. Polskie firmy nie chcą się na to zgodzić, bo nowe prawo może doprowadzić do bankructwa wielu z nich. Premier Szydło obiecała, że zajmie się sprawą.

3. Pakiet transportowy: Polska sprzeciwia się tzw. pakietowi przewozowemu. KE w maju przedstawiła 8 projektów prawnych mających poprawić funkcjonowanie rynku przewozów drogowych oraz warunki socjalne. Zgodnie z nimi firmy transportowe będą musiały stosować miejscowe stawki płacy minimalnej jeśli kierowca spędzi więcej niż trzy dni w miesiącu w danym kraju. To dla polskich firm kiepska wiadomość. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział, że będzie szukać sojuszników, aby pakiet zablokować.

4. Pakiet zimowy: Bruksela pod koniec ubiegłego roku zaproponowała zmiany na rynku energetycznym, tak by dopasować go do potencjału sektora źródeł odnawialnych. Polski rząd ma zastrzeżenia dotyczące limitu emisji dla elektrowni węglowych w ramach rynku mocy. Chce, aby KE pozwoliła Polsce na tworzenie rynku mocy na starych zasadach.

5. Nord Stream 2: Polska chce zablokować budowę rurociągu Nord Stream 2. Ma on połączyć Rosję z Niemcami przez Bałtyk do końca 2019 roku. Inwestycję tę skrytykowali już prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

6. Brexit: Polska nie zostawia samym sobie Polaków pracujących na Wyspach Brytyjskich w związku planowanego Bexitu. Premier Szydło chce, aby Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii mieli zagwarantowane prawa socjalne.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / tvn24bis.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here