Władze w Pjongjangu przyjęły zaproszenie swojego południowego sąsiada do przeprowadzenia rozmów na wysokim szczeblu. Do spotkania ma dojść we wtorek w Panmundżomie, a więc w zdemilitaryzowanej strefie na granicy obu Korei.

Spotkanie ma dotyczyć głównie ewentualnego udziału sportowców z Korei Północnej z Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongjangu. Ponadto być może zostaną poruszone inne, nie mniej ważne kwestie. Ustalanie szczegółów spotkania trwa.

W minioną środę Korea Południowa i Korea Północna wznowiły kontakt przez specjalną linię, która łączy oba kraje. Media w Korei Północnej poinformowały, że linię po kilku latach przerwy osobiście uruchomił Kim Dzong Un. 1 stycznia oświadczył on, że jest gotowy na dialog z południowym sąsiadem. Dodał, że chce na igrzyska wysłać reprezentację kraju. W związku z tym zaproponował szybkie spotkanie.

Oferta dyktatora spotkała się z życzliwą reakcją w Seulu. Prezydent Korei Południowej Min Dze In zlecił resortowi ds. zjednoczenia i kultury, sportu i turystyki, aby przygotowały środki, które pomogą Korei Północnej wziąć udział w igrzyskach.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / tvn24.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here