Norm_Bosworth (CC0), Pixabay

„Rzeczpospolita” informuje, że MSWiA ustosunkowało się już do projektu ustawy o broni i amunicji. Z informacji, do których dotarli dziennikarze gazety wynika, że nie ma raczej szans na przyjęcie zmian w polskim prawie.

Propozycja zmian wyszła od partii Kukiz’15. W projekcie ustawy znalazł się m.in. zapis o łatwiejszym dostępie do broni pod warunkiem ukończenia 21 lat, przejścia odpowiednich badan i niekaralności. Politycy partii chcieli również stworzyć jeden rejestr broni. W projekcie pojawił się również zapis, że to prezydenci miast powiatowych wydawaliby zezwolenia na posiadanie broni, a nie policja.

Jednak wszystko wskazuje na to, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uznało, że większy dostęp do broni może mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo i porządek publiczny, a także na wzrost wypadów z użyciem broni palnej. Resort jest przeciwny pomysłowi przyznawania pozwolenia na broń dożywotnio.

W Polsce na 1000 osób przypada jedynie 3,5 pozwolenia na broń. W Czechach z kolei broń posiada 30 na 1000 osób, a w Finlandii ponad 300.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here