fot. Adrian Grycuk (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 pl], Wikimedia Commons

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Pollster dla „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS mogłoby nadal liczyć na prowadzenie. Partia Jarosława Kaczyńskiego straciłoby jednak kilka punktów procentowych, gdyby PO i Nowoczesna zdecydowałyby się na koalicję. Dla nich oznaczałoby to niemal dogonienie PiS-u.

Badanie przeprowadzono w dwóch wersjach. W pierwszej zbadano preferencje ankietowanych w sytuacji, gdyby powstała koalicja Nowoczesnej i PO. Wówczas między nimi, a PiS byłoby jedynie 3 pkt procentowe różnicy na korzyść rządzącej partii. Swój głos na Prawo i Sprawiedliwość oddałoby 38% badanych. 35% opowiada się za koalicją PO i Nowoczesnej. Na podium znalazł się jeszcze ruch Kukiz’15 z 8% głosów. W Sejmie znalazłoby się również SLD z 6% poparcia, PSL z 5% głosów w partia Wolność Janusza Korwin-Mikkego z wynikiem 5%.

Opozycja uzyskałaby gorszy wynik, gdyby PO i Nowoczesna zdecydowałyby się na wystartowanie osobno. Wówczas na PiS zagłosowałoby 42% osób, na PO 24%, a na Nowoczesną jedynie 5% ankietowanych. Na 9% głosów mógłby liczyć ruch Pawła Kukiza, a na 7% SLD.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here