fot. Fotolia

Niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung” poinformował, że członkowie eurosceptycznej niemieckiej partii Alternatywa dla Niemiec AfD utrzymują kontakty z rosyjskimi służbami m.in. z agentem Federalnej Służby Bezpieczeństwa i polskim politykiem Mateuszem Piskorskim.

Ustalono, że Piskorski oraz niemiecki dziennikarz zbliżony do AfD Manuel Ochsenreiter wiosną ubiegłego roku założyli w Berlinie Niemiecki Ośrodek Studiów Euroazjatyckich. Niemiec został szefem placówki, a Polak jego zastępcą.

Dziennikarze przypominają, że Ochsenreiter to redaktor naczelny czasopisma „Zuerst” i zarazem centralna postać w kontaktach AfD ze stroną rosyjską. Podczas niedawnej konferencji partii był jednym z mówców. Zdaniem „SZ” do współzałożycieli Niemieckiego Ośrodka Studiów Euroazjatyckich należą również szef młodzieżówki AfD oraz były rzecznik prasowy przewodniczącej partii Frauke Petry – Markus Frohnmaier oraz poseł partii Thomas Rudy. Ośrodek, którego oficjalnym celem jest obrona praw człowieka i obywatela w Europie organizuje misje obserwacyjne wyborów np. w Doniecku.

Dziennikarze zwracają uwagę, że współpraca AfD z Piskorskim nie trwała długo. Polityk trafił bowiem w maju 2016 roku do aresztu. Zarzuca się mu szpiegostwo na rzecz FSB. Ochsenreiter utrzymuje, że od czasu zatrzymania Polaka Ośrodek nie funkcjonuje. Rudy podaje jednak, że placówka dostaje dotacje, ale nie zamierza podać nazwisk darczyńców.

„SZ” powołując się na raport niemieckiego wywiadu BND oraz Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji poinformowało, że Piskorski jest płatnym prorosyjskim agitatorem. To on stoi za zorganizowaniem misji obserwacyjnej referendum na Krymie w roku 2014. Zdaniem niemieckich służb misję wsparła finansowo strona rosyjska.

AfD to partia, która istnieje od roku 2013. Jej członkowie domagają się zamknięcia granic dla imigrantów z krajów muzułmańskich. Obecnie cieszy się 8% poparciem. We wrześniowych wyborach prawdopodobnie po raz pierwszy przekroczy prób wyborczy.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here