fot. By Silar (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Pięta ma interesujący pomysł. Chce wprowadzenia obywatelstwa kapitałowego. Wówczas bogaci obcokrajowcy mogliby uzyskać obywatelstwo Polski po opłaceniu odpowiednio wysokiej sumy.

Takie rozwiązanie od kilku lat działa na Węgrzech. Za 250 tysięcy euro zainwestowane w państwowe obligacje można uzyskać obywatelstwo węgierskie. W ten sposób Viktor Orban chciał w czasach kryzysu wspomóc budżet państwa. Zdaniem niemieckiego dziennika „Tageschau” opcji tej skorzystało w roku 2016 16 tysięcy osób.

Zdaniem profesora Bogdana Góralczyka z Uniwersytetu Warszawskiego takie programy budzą spore wątpliwości, bo zawsze istnieje zagrożenie, że podczas wpłacania kwoty za obligacje dojdzie do korupcji.

Inne danie na ten temat ma Stanisław Pięta z PiS, który napisał już nawet list do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka sugerując, że Polska powinna podążać tą samą drogą co Węgry. Polityk przedstawił równie warunki, jakie musiałby spełnić potencjalny polski obywatel. Mógłby on mieszkać w Polsce i poruszać się bez kontroli granicznych w obrębie UE. Posiadałby też większość praw, które przysługują obywatelom polskim, ale bez prawa wyborczego czy obowiązku odbycia służby wojskowej. W razie popełnienia przestępstwa traciłby obywatelstwo.

Dowód osobisty dla obywatela kapitałowego byłby wydawany raz na 5 lat i musiałaby się w nim pojawić informacja jaka jest narodowość jego posiadacza.

ŹRÓDŁOwpunt.pl/ wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here