Prezydent Andrzej Duda poinformował, że podpisze nowelizację ustawy o IPN. Jednocześnie zdecydował, że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

Prezydent jest zdania, że należy chronić dobre imię Polski i Polaków.

– My też mamy prawo do swojej wrażliwości, my mamy też prawo do prawdy historycznej i my mamy też prawo do tego, abyśmy byli w prawdziwy sposób, zgodnie z faktami oceniani – podkreślił.

Duda dodał, że nowela trafi w trybie następczym do TK. Trybunał ma sprawdzić jej zgodność z konstytucją w dwóch kwestiach.

– Po pierwsze jeżeli chodzi o zgodność z art. 54, który mówi o wolności głoszenia swoich poglądów. Czy wolność słowa nie jest przez te przepisy w sposób nieuprawniony ograniczona – powiedział prezydent.

Przy okazji przypomniał ustawa nie jest nowa.

– To nie jest propozycja, która pojawiła się tydzień, czy miesiąc temu. Na temat tego przepisu, ja prowadziłem rozmowy już przeszło roku temu, a także w czasie mojej wizyty rok temu w Izraelu. Byłem już wtedy o to pytany – dodał.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN każdy kto publicznie i wbrew faktom będzie przypisywać polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność i współodpowiedzialność za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej i inne zbrodnie przeciwko pokojowi oraz zbrodnie wojenne będzie podlegać karze grzywny lub więzienia do lat 3.

Prezydent Duda przypomniał, że w czasie II wojny światowej zginęło niemal 6 mln obywateli Polskich.

– Mówię obywateli – podkreślam to z całą mocą – bo wśród nich z całą pewnością było około 3 mln polskich obywateli narodowości żydowskiej. Ponieważ Polska została napadnięta jako pierwsza i przecież tu rozpoczęła się w 1939 r. II wojna światowa, od samego początku w zasadzie tej wojny, Polska była okupowana. Przypominam, że polskie ziemie były rozdarte przez – z jednej strony Niemcy hitlerowski, a z drugiej strony Związek Radziecki, który na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow napadł na Polskę 17 września i zagarnął część polskich ziem– zaznaczył.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/pap.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here