DimitroSevastopol (CC0), Pixabay

Ze wstępnych sondaży exit polls wynika, że po raz czwarty na prezydenta Rosji został wybrany Władimir Putin. Po przeliczeniu głosów z 25,03% protokołów okazało się, że uzyskał 72,53% głosów.

Centralna Komisja Wyborcza Federacji Rosyjskiej poinformowała, że 15,44% głosów uzyskał Paweł Grudnin z Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej, a 6,84% głosów Władimir Żyrinowski.

Tak duża przewaga Putina nad pozostałymi kandydatami oznacza, że drugiej tury wyborów nie będzie .Frekwencja wyniosła ponad 60%.

Z danych ośrodka socjologicznego WCIOM wynika, że Putin uzyskał 73,9% głosów. Drugie miejsce zajął Paweł Grudnin z 11,2% głosów, a trzecie Władimir Żyrinowski z Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji – 6,7% głosów. Dziennikarka Ksenia Sobczak uzyskała 2,5% głosów.

Agencja TASS poinformowała, że Putin uzyskał 77% głosów. Drugi był Grudnin – 11,8%, a trzeci Żyrinowski – 5,9%.

Władimir Putin będzie tym samym najdłużej rządzącym w Rosji politykiem od czasów Józefa Stalina. Trzy razy był prezydentem kraju. Do roku 2012 formalnie był premierem. Wówczas zastąpił go obecny szef rządu Dmitrij Miedwiediew. Wtedy też wprowadzono do ustawy zasadniczej poprawkę wydłużającą kadencję prezydenta do 6 lat.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here