hpgruesen (CC0), Pixabay

Dzisiaj spodziewana jest skoordynowana reakcja grupy państw UE na atak chemiczny w Wielkiej Brytanii i próbę zabójstwa Siergieja Skripala. Władze w Londynie odpowiedzialnością za atak obarczają Rosję. W ubiegłym tygodniu na szczycie w Brukseli o odpowiedzi Unii Europejskiej dyskutowali europejscy przywódcy.

UE jednoznacznie atak potępiła i stanęła po stronie Wielkiej Brytanii.

– Absolutnie skandaliczne przestępstwo popełnione przez Rosję, dlatego zdecydowaliśmy się odpowiedzieć – powiedział premier Morawiecki.

Nie ma unijnych sankcji, ale jest gest solidarności. Przywódcy krajów UE wezwali na konsultacje unijnego ambasadora z Rosji. Dodatkowe decyzje ogłosi dzisiaj kilkanaście krajów.

– Niemcy i Francja wraz z innymi państwami przedyskutują wspólną reakcję i ją ogłoszą – zapewniła kanclerz Angela Merkel.

W tej grupie ma znaleźć się także Polska. Kraje mogą wyrzucić rosyjskich dyplomatów lub wezwać na konsultacje swoich ambasadorów z Moskwy.

– Jak na standardy dyplomacji europejskiej, to jest bardzo twarde stanowisko – podsumował szef Rady Europejskiej donald Tusk.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here