samboep (CC0), Pixabay

Media w Hiszpanii informują, że na referendum w sprawie niepodległości Katalonii wpływa Rosja. Instytucje powiązane z Kremlem na 4 godzin przez planowanym plebiscytem zwiększyły liczbę publikowanych na jego temat informacji o 2 tysiące procent.

W mediach można przeczytać: „Rosyjska machina zwiększyła swoją pracę w godzinach poprzedzających referendum w celu pogłębiania podziałów w Hiszpanii i dzielenia Unii Europejskiej”.

Podmioty związane z Moskwą miały w tendencyjny sposób przedstawiać scenariusz referendum w Katalonii.

W piątek Hiszpański Urząd ds. Ochrony Danych zagroził wolontariuszom, którzy wchodzą w skład komisji wyborczych referendum. Grozi im kara do 300 tysięcy euro.

Według szacunków w referendum weźmie udział kilkadziesiąt tysięcy wolontariuszy. Byli oni rekrutowani od 7 września przez stronę internetową uruchomioną przez kataloński rząd. Po kilku dniach nakazano jej zamknięcie, ale bezskutecznie.

Na przestrzeni kilku ostatnich dni władze Hiszpanii zamknęły 140 stron internetowych, które dotyczyły katalońskiego referendum. Ich operatorami w wielu przypadkach mają być hakerzy z Rosji.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / dziennik.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here