Maria Adebahr, przedstawicielka niemieckiego MSZ powiedziała, że rząd Niemiec popiera stanowisko KE w dialogu z Polską w sprawie praworządności. Dodała również, że Berlin liczy na pozytywny wynik rozmów w tej sprawie.

– Trójpodział władz i demokracja są cennymi dobrami w UE, a wszystkie kraje członkowskie zobowiązały się do ich przestrzegania. Dlatego liczymy, że Polska będzie uczestniczyła w dialogu, który prowadzi z nią Komisja Europejska, i że przyniesie on pozytywne wyniki  – powiedziała Adebahr podczas spotkania z dziennikarzami.

Maria Adebahr to zastępca rzecznika niemieckiego MSZ. Nie odpowiedziała jednak na pytanie czy trwanie polskiego rządu przy zmianach w systemie sądownictwa doprowadzi do obcięcia funduszy spójności dla Polski. Powtórzyła natomiast, że Niemcy wspierają dialog Komisji Europejskiej z Polską i liczą na pozytywny obrót sytuacji.

Głos zabrał także rzecznik rządu Steffen Seibert. Powiedział, że dyskusja powinna odbyć się w ramach dialogu o praworządności. Wspomniał, że podczas lutowej wizyty w Polsce kanclerz Angela Merkel zwróciła uwagę na znaczenie pluralistycznych społeczeństw, o które walczyła Solidarność. Do pluralizmu zalicza się właśnie niezależne media i sądownictwo.

KE na wniosek Jean-Claude’a Junckera ma zająć się sytuacją w Polsce w ramach procedury chronienia praworządności. Komisja wszczęła postępowanie przeciwko Polsce już na początku zeszłego roku.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / dziennik.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here