Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział, że rząd ubolewa w związku z tym, że wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans nie znając projektów ustaw i polskiego prawa, krytykuje nasz kraj. Dodał, że wszystkie ustawy przygotowywane przez parlament są zgodne z konstytucją oraz zasadami demokratycznymi.

Zdaniem Bochenka Timmermans jako urzędnik UE powinien być bezstronny, a polski rząd stoi na straży demokratycznych wartości. Zapewnił też, że żadna ustawa nie będzie likwidować niezawisłości sędziów i niezależności sądów.

– Celem proponowanych zmian jest usprawnienie pracy sądów i wzmocnienie ochrony prawnej obywateli. Zmiany nie mają żadnego wpływu na sferę orzeczniczą polskiego sądownictwa – podkreślił rzecznik rządu.

Bochenek zaznaczył, że organizacja wymiaru sprawiedliwości leży w kompetencjach krajów członkowskich, a nie instytucji unijnych.

– Zawsze jesteśmy otwarci na dialog i rozmowy, ale nie godzimy się na jakąkolwiek presję i szantaż. Polska jak zawsze rzeczowo odniesie się do zgłaszanych uwag – powiedział rzecznik.

Sytuacja w Polsce była jednym z tematów podczas środowego spotkania komisarzy UE. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans stwierdził, że podpisanie przez prezydenta Dudę ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych uzasadnia w chwili jej publikacji wszczęcie procedury o naruszenie praworządności. KE ma wysłać stosowne wezwanie do usunięcia uchybień, kiedy tylko ustawa zostanie opublikowana.

Timmermans zaznaczył też, że KE cieszy się, że prezydent Duda nie podpisał wszystkich ustaw dotyczących sądownictwa. Oczekuje natomiast, że otrzyma odpowiedź na swoje zalecenia ze strony polskiego rządu w ciągu najbliższego miesiąca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here