fot. Sgt. 1st Class Gordon Hyde [Public domain], Wikimedia Commons

Amerykańskie ministerstwo bezpieczeństwa przedstawiło pierwsze projekty muru, który ma powstać na granicy USA z Meksykiem w celu powstrzymania nielegalnej imigracji i przemytu narkotyków. Zdaniem Ronalda D. Vitello, pełniącego obowiązki zastępcy komisarza Urzędu Imigracyjnego i Egzekwowania Ceł to kamień milowy na drodze spełnienia głównej obietnicy wyborczej Trumpa.

Granica Stanów Zjednoczonych z Meksykiem liczy ponad 3,1tys. km. Prototypowe fragmenty muru przedstawione przez cztery firmy to betonowe bloki o wysokości od 6 do 10 metrów i długości około 10 metrów. Każdy z fragmentów ma kosztować niemal 500 tysięcy dolarów. Komisja wybierze najlepszy projekt, biorąc pod uwagę estetykę wykonania, wytrzymałość i stopień trudności do sforsowania przez ludzi.

Testowe fragmenty musu powstaną w odległości 50 metrów od granicy. Strefa bezpieczeństwa znajdujące się między murem, a granicą ma być nadzorowana za pomocą urządzeń elektronicznych. Przedstawiciel ICE poinformował jednak, że mur nie powstanie na całej granicy z Meksykiem, ale tylko tam, gdzie jest to konieczne. Zdaniem Trumpa mur ostatecznie będzie mieć długość około 1,4 tys, km.

– Nie musimy budować muru wzdłuż całej granicy, bo jest wiele naturalnych przeszkód. Mamy góry, mamy kilka gwałtownych, niebezpiecznych rzek, są tereny tak niedostępne, że nikt właściwie nie próbuje przekroczyć tam granicy – powiedział prezydent USA.

Mimo innych problemów np. szkód, jakie wyrządził w Teksasie huragan Harvey, Trump nie zamierza rezygnować ze swojej obietnicy wyborczej. Prezydent zwrócił się już do Kongresu o przyznanie na pierwszą fazę budowy muru 1,6 mld dolarów. Zagroził, że jeśli nie otrzyma funduszy to doprowadzi do zawieszenia działalności rządu federalnego.

Zdaniem ekspertów z firmy inwestycyjnej Bernstein budowa muru będzie łącznie kosztować nawet 25 mld dolarów. Trump ten koszt ocenił na 8 mld dolarów.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / tvn24.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here