fot. U.S. Department of State [Public domain], Wikimedia Commons

Paweł Kowalski z Uniwersytetu SWPS w rozmowie z portalem Onet.pl powiedział, że jego zdaniem Saakaszwili może się w każdej chwili zgłosić do Polski jako uchodźca ścigany z powodów politycznych. Gruzińskie władze wystąpiły właśnie z wnioskiem o udostępnienie informacji na temat miejsca jego pobytu. Gruzja według nieoficjalnych informacji ma się domagać nawet jego ekstradycji.

Do prokuratury wpłynął wniosek gruzińskiego Ministerstwa Sprawiedliwości o dokonanie ustaleń, czy były prezydent Gruzji przebywa na terenie Polski. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński poinformował, że dokonanie ustaleń zlecono w tej sprawie Policji oraz Straży Granicznej.

Sam Saakaszwili zapowiedział, że w poniedziałek Polskę opuści. Do Polski dostał się bez większego problemu na ukraińskim paszporcie.

– Oczywiście stworzyło mi to pewne problemy w Stanach, ale nie są one duże. Kiedy wyjeżdżałem ze Stanów, sprawdzano mi przecież paszport i nikt mnie nie zatrzymywał. I nie miałem problemu z wjazdem na terytorium Polski – powiedział były prezydent Gruzji.

Na Saakaszwilim ciążą zarzuty związane m.in. z tłumieniem protestów w Tbilisi z 2007 roku. Gruzję opuścił w roku 2013. Mieszkał potem przez jakiś czas w Belgii i Stanach Zjednoczonych. W roku 2014 sąd w Gruzji wydał zaocznie nakaz jego aresztowania. Wydano za nim międzynarodowy list gończy i odebrano mu obywatelstwo gruzińskie. Sam Saakaszwili zarzuty odpiera i zarzuca im upolitycznienie.

Eksperci są zdania, że Gruzja może poprosić o jego ekstradycję.

– Mimo że Saakaszwili jest obecnie bezpaństwowcem, ekstradycji dokonuje się wobec człowieka, który popełnił przestępstwo przeciwko temu państwu, które o tę ekstradycję występuje – powiedział dr Paweł Kowalski.

Zdaniem analityka Polska na tym etapie ekstradycji może odmówić. Co więcej, Saakaszwili może zgłosić się do Polski jako uchodźca ścigany z powodów politycznych. Wówczas mógłby poprosić o polskie obywatelstwo lub prawo pobytu w kraju.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / onet.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here