Około godziny 2 w nocy z piątku na sobotę Senat przyjął ustawę o SN bez żadnych poprawek. Odrzucił też wniosek Platformy Obywatelskiej o odrzucenie ustawy.

Za przyjęciem ustawy głosowało 55 senatorów, 23 było sprzeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do prezydenta Dudy. Na jego decyzję czekają także nowelizacja ustawy o KRS i nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych.

Debata nad ustawą trwała 15 godzin. Platforma wniosła kilkaset poprawek. Jedną poprawkę w sprawie wygaszania kadencji pierwszego prezesa SN zgłosił senator PiS Aleksander Bobko. Chciał on, aby ustawa zapewniała ciągłość wykonywania funkcji przez I prezesa. Zaznaczył, że w konstytucji jest wyraźny zapis o sześcioletniej kadencji i nie ma możliwości jej skrócenia w trybie konstytucyjnym. Jednak ustawa została przyjęta bez poprawek.

Na mocy nowej ustawy o SN utworzone mają zostać trzy nowe izby SB m.in. Izba Dyscyplinarna. Zmianie ulegnie też tryb powoływania sędziów, a wszyscy obecni sędziowie przejdą w stan spoczynku. Opozycja uważa ustawę za sprzeczną z konstytucją i apeluje do prezydenta o weto.

– Przekonamy Polaków, także tych, którzy byli tutaj i są pod Sejmem, że są to dobre rozwiązania dla polskiego wymiaru sprawiedliwości, Jestem przekonany, że zmiany idą w dobrym kierunku – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski dziennikarzom po zakończeniu głosowania.

Bogdan Klich z PO powiedział natomiast, że ma nadzieję, że prezydent stanie po stronie praworządności i wolnego wymiaru sprawiedliwości, a więc zawetuje wszystkie trzy ustawy.

Uchwalenie ustawy wywołało spore poruszenie wobec ludzi zgromadzonych przed budynkiem Senatu.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / pap
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here