By Platforma Obywatelska RP from Polska [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas rozmowy ze studentami uniwersytetu w Greenwich powiedział, że Jarosław Kaczyński może do Polexitu doprowadzić nawet nieświadomie. Napisał o tym m.in. brytyjski „Sunday Express”.

Sikorski ocenia, że eurosceptyczny ruch polityczny w Polsce może wymknąć się spod kontroli, co może skończyć się Polexitem, a więc wyjściem Polski z Unii Europejskiej. Były szef MSZ dodał, że Jarosław Kaczyński może popełnić taki sam błąd jak eurosceptycy w Wielkiej Brytanii.

– On myśli, że próbuje wywalczyć z Brukselą lepsze warunki, podobnie jak usiłowali to zrobić brytyjscy torysi. Ale zapoczątkował retorykę, czy ruch polityczny, którego – może się okazać – że nie będzie w stanie koniec końców kontrolować. Tak więc może doprowadzić do Polexitu, nawet nie planując tego – podsumował Sikorski.

Przy okazji przywołał przykłady Włoch i Niemiec, gdzie siły antyunijne rosną w siłę.

– Co by się stało, gdyby Niemcy odwróciły się od euro i zwróciły się przeciwko Unii Europejskiej? Sądzę, że wtedy my wszyscy, a szczególnie Polska i Wielka Brytania, wspominalibyśmy te szczęśliwe dni, kiedy Niemcy były europejskie i gotowe ograniczyć swoją siłę – podsumował.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here