fot. Fotolia

Negocjacje Wielkiej Brytanii z Komisją Europejska w sprawie Brexitu, czyli wyjścia tego państwa z Unii Europejskiej, od początku nie są łatwe, a jak pisze brytyjski dziennik The Times w sobotnim wydaniu, problemy jeszcze dodatkowo narastają.

Jak podaje The Times, oskarżenia wobec Londynu wysuwa Unia Europejska, a za kartę przetargową używana jest, jej zdaniem, Irlandia Północna, czyli państwo, które będzie jedynym mającym po Brexicie granicę z państwem Unii Europejskiej, czyli Republiką Irlandii.

Urzędnicy Komisji Europejskiej spotkali się w piątek z dziennikarzami. Na spotkaniu poinformowali, że trzy zasadnicze kwestie, które wciąż są sporne to zobowiązania finansowe Wielkiej Brytanii, prawa obywateli Unii Europejskiej mieszkających w tym kraju oraz relacje pomiędzy obiema Irlandiami: Północną i republiką.

Dla strony unijnej niepojące jest to, że strona brytyjska łączy kwestie procesu pokojowego z relacjami handlowymi z Unią Europejską. Przedstawiciele Komisji Europejskiej nie chcą dopuścić do tego, aby kwestie pokojowe stanowiły kartę przetargową w negocjacjach.

Brytyjskie ministerstwo odpowiedzialne za wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej miało, według dziennika, ostro zareagować na oskarżenia ze strony unijnych urzędników, zarzucających Europie brak zrozumienia dla wysiłków, jakie włożono w proces pokojowy w Irlandii Północnej.

Inny brytyjski dziennik, tabloid The Sun, podał w piątek, że brytyjski minister wyjścia kraju z Unii Europejskiej, David Davis, miał brać pod uwagę z tego powodu odmowę udziału we wspólnych konferencjach z Michelem Barnierem, czyli głównym unijnym negocjatorem.

Rząd brytyjski zaprezentował w ostatnim czasie szereg analiz, które mają na celu pokazać, że strona brytyjska jest gotowa do negocjacji, że postęp w negocjacjach jest widoczny, a podczas szczytu Unii Europejskiej, jaki odbędzie się w październiku, będzie można przystąpić do formalnych dyskusji na temat stosunków pomiędzy obiema stronami po opuszczeniu przez wyspiarski kraj szeregów państw członkowskich.

Do najbardziej interesujących kwestii należą te dotyczące mających obowiązywać po Brexicie regulacji celnych oraz sporów prawnych pomiędzy obiema stronami. Kontrowersje wzbudzają jednak także zobowiązania budżetowe, które stanowią źródło najgorętszych kontrowersji i sporów pomiędzy obiema stronami.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / dziennik.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here