Heather Nauert, rzecznik prasowy Departamentu Stanu na czwartkowej konferencji prasowej przyznała, że Polska jako bliski sojusznik Stanów Zjednoczonych jest stale obserwowana, także pod kątem przeprowadzanej właśnie reformy sądownictwa.

Korespondent stacji TVN zapytał Nauert, co resort sądzi o sytuacji w Polsce.

– Prezydent USA Donald Trump odwiedził ostatnio Polskę, bardzo ważne jest dla nas, by mieć dobre stosunki z Polską i Polakami. Demokratyczna Polska jest naszym bliskim sojusznikiem i bardzo zależy nam na tym kraju i jego obywatelach – odpowiedziała rzecznik.

Dodała również, że USA są zaniepokojone zmianami legislacyjnymi polskiego rządu, które mają ograniczać władzę sądowniczą i potencjalnie mogą osłabić cały system prawny. Zapytana o to czy Stany Zjednoczone mają zamiar prosić prezydenta Dudę o zawetowanie ustawy odmówiła komentarza i podkreśliła, że USA i Polska mają dobre relacje.

Konferencja prasowa rzecznika Departamentu Stanu dotyczyła różnych kwestii międzynarodowych, przede wszystkim sytuacji na Ukrainie i w Korei Północnej. Poza tym poruszono temat decyzji Departamentu odnośnie firmy ExxonMobil, w której pracował sekretarz stanu Rex Tillerson.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / pap.pl foto: pixabay.com
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here