W brytyjskim tygodniku „Sunday Times” ukazał się artykuł o Polsce. Zdaniem jego autora rząd PiS szykuje się do walki totalnej z Komisją Europejską.

Bojan Pancevski, korespondent gazety przy UE zaczął tekst od stwierdzenia, że Polska chce jednocześnie zjeść ciastko i je mieć. Dlatego z jednej strony ignoruje wartości, jakimi kieruje się Unia, a z drugiej chce korzystać z przywilejów, z jakimi związane jest członkostwo we Wspólnocie. Jego zdaniem polski rząd szykuje się do wojny totalnej z KE, co może dla UE okazać się toksyczne, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się brexitu. Witold Waszczykowski, szef polskiego MSZ nazwał krytykę ze strony KE bezpodstawną i niepoważną.

Dziennikarz uważa, że działania Komisja Europejskiej paradoksalnie wzmocniły notowania PiS w Polsce. Poza tym wszędzie procedury praworządności wobec Polski może obrócić się przeciwko KE. Pancevski cytuje w swoim artykule szefa PiSM Sławomira Dębskiego, który powiedział, że ministrowie próbują na wyścigi przypodobać się wyborcom poprzez prezentację swojego eurosceptycyzmu, a ci, którzy nie mają żadnego sporu z unijnymi instytucjami obawiają się, że będą postrzegani jako mniej wartościowi.

Dziennikarz skomentował działania Jarosława Kaczyńskiego: „68-letni Kaczyński nie zajmuje żadnego politycznego stanowiska, ale jest mózgiem daleko idącego nieliberalnego procesu przemian w polskim społeczeństwie”.

W artykule opisano również protesty, jakie w ostatnich dniach odbyły się w wielu polskich miastach. Przypomniano wypowiedź asystenta Kaczyńskiego, Radosława Fogiela, który porównał podziały w Polsce, do tych, jakie miały miejsce w USA po wyborze Trumpa na prezydenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here