Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podsumował drugi rok jego prezydentury. Wśród najważniejszych inicjatyw wymienił pomysł przeprowadzenia referendum w sprawie konstytucji oraz zaproszenie do Polski prezydenta USA Donalda Trumpa.

Mija właśnie druga rocznica zaprzysiężenia Andrzeja Dudy jako prezydenta RP.

– Jeśli chodzi o politykę krajową, to bez wątpienia najważniejszą inicjatywą było zgłoszenie woli przeprowadzenia referendum konsultacyjnego dotyczącego konstytucji, a wcześniej – szerokiej akcji obywatelskiego tworzenia konstytucji. Prezydent chce razem z obywatelami tworzyć nową konstytucję – to jest, w sensie politycznym, wewnątrz kraju najważniejsza inicjatywa, która w jakiś sposób planowo uruchamia zupełnie nowy proces polityczny w Polsce – podkreślił Szczerski.

W kwestii polityki zagranicznej Szczerski przypomina kilka wydarzeń.

– Po pierwsze to realizacja postanowień szczytu NATO w Warszawie, dlatego, że rok temu cieszyliśmy się z jego decyzji, ale w tym roku możemy się cieszyć także z ich implementacji. Rzeczywiście wojska natowskie są w Polsce tak, jak prezydent obiecał. Tak zdecydowano w poprzednim roku na szczycie NATO w Warszawie i po roku jesteśmy w pełni zadowoleni z tego, że to zostało wdrożone – powiedział szef gabinetu prezydenta.

Do ważniejszych wydarzeń zaliczył też zakończoną sukcesem kampanię dotyczącą niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, którą zainaugurował właśnie prezydent, a także Szczyt Trójmorza z udziałem prezydenta Trumpa.

Minister ocenił, że drugi rok prezydentury Dudy to rok inicjatyw na rzecz obywatelskiej Polski oraz czas wzmacniania polskiej pozycji na arenie międzynarodowej.

– O ile w pierwszym roku była kwestia przedstawienia naszych priorytetów, to w tym roku możemy już mówić o konkretach, które wzmacniają nie tylko bezpieczeństwo, ale także pozycję Polski na arenie międzynarodowej i to bardzo wyraźnie – podsumował Szczerski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here