USA i Izrael ujawniły wspólny plan przeciwstawienia się aktywności Iranu na Bliskim Wschodzie. O sprawie poinformował „The Jerusalem Post”.

Reprezentacje obu państw spotkały się dwa tygodnie temu w Waszyngtonie i opracowały dokument, który stanowi w zasadzie nieformalny plan wspólnego działania wobec Iranu.

– Naszym celem jest zablokowanie Teheranowi wszelkich ścieżek do udoskonalania technologii broni jądrowej. Oczywiście, główna strategia została opracowana już kilka miesięcy temu, spotykaliśmy się na specjalnych debatach, Izrael jest naszym najbliższym sojusznikiem – powiedział przedstawiciel Białego Domu.

Rzecznik premiera Binjamina Netanjahu powiedział, że doszło do spotkania w USA przedstawicieli dwóch krajów. Izrael reprezentował szef Narodowej Rady Bezpieczeństwa Meir Ben-Shabbat, a USA doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Herbert Raymond McMaster.

Plan dotyczy czterech pól współpracy służb i dyplomatów w zakresie przeciwstawiania się Iranowi. Pierwsze to zablokowanie dostępu do badań nad bronią jądrową. USA i Izrael chcą, aby Teheran przestrzegał umowy z roku 2015, która dotyczy porozumienia atomowego. Poza tym zlikwidowane ma zostać poparcie dla szyickich bojówek udzielane przez irański rząd. Trzeci punkt planu to program ograniczenia rozwoju badań nad pociskami rakietowymi, a czwarty to strategia na wypadek sytuacji kryzysowych.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here