Donald Trump oficjalnie ostrzegł prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro przed władzą dyktatorską oraz zmianami w konstytucji.

–  Jeśli reżim Maduro przeprowadzi 30 lipca wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego, to USA podejmą natychmiastowe i zdecydowane działania gospodarcze – skomentował poczynania Maduro Donald Trump.

Opozycja w Wenezueli domaga się ustąpienia Maduro. Ten z kolei zapowiedział, że pod koniec lipca bieżącego roku przeprowadzone zostaną wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego, które zająć się ma opracowaniem nowej konstytucji oraz reorganizacją państwa. Według prezydenta i jego zwolenników nowa ustawa zasadnicza ma wprowadzić w Wenezueli pokój oraz stabilność gospodarczą. Opozycja jest innego zdania. Ich zdaniem rząd chce przeorganizować organy państwowe bez udziału Zgromadzenia Narodowego.

Trump podkreślił, że w nieoficjalnym referendum przeprowadzonym w Wenezueli przez opozycję naród jednoznacznie opowiedział się za demokracją i praworządnością. W głosowaniu wzięło udział około 7 mln ludzi. 98% obywateli opowiedziało się przeciw planowanym zmianom konstytucji.

Obecnie Wenezuela walczy z największym od wielu lat kryzysem gospodarczym i politycznym. Od kwietnia w antyrządowych demonstracjach zginęło tam niemal 100 osób.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / pap
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here