Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump i premier Japonii Shinzo Abe zgodzili się podczas poniedziałkowej rozmowy telefonicznej, że należy podjąć kolejne działania wobec Korei Północnej. Ma to związek z przeprowadzoną niedawno przez Pjongjang kolejną próbą rakietową.

Koichi Hagiuda, rzecznik rządu Japonii poinformował, że premier Abe wyraził uznanie dla Trumpa za jego zaangażowanie w kwestię Korei Północnej. Zaznaczył jednak, że rozmowa nie dotyczyła użycia siły militarnej wobec reżimu.

W piątek Korea Północna przeprowadziła próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej ICBM. Test miał zakończyć się sukcesem. Zdaniem północnokoreańskiej agencji prasowej KCNA rakieta przeleciała 998 km, a cały lot trwał 47 minut.

– Całe terytorium Stanów Zjednoczonych jest w naszym zasięgu – powiedział w sobotę Kim Dzong Un.

Kolejna próba rakietowa spotkała się z krytyką ze strony społeczności międzynarodowej. Prezydent USA nazwał ją lekkomyślną i niebezpieczną. Jednocześnie zapewnił, że Stany Zjednoczone zrobią wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim sojusznikom. Premier Japonii wezwał natomiast do zacieśnienia współpracy międzynarodowej, aby wywrzeć presję na Korei Północnej.

USA w niedzielę przeprowadziły na Alasce udany test systemu obrony przeciwrakietowej THAAD. Ma on bronić kraj przed zagrożeniem ze strony Korei Północnej i Iranu. Test ten był zaplanowany już dawno, ale odbył się w warunkach rosnącego napięcia po próbach rakietowych północnokoreańskiego reżimu.

Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej powiadomiła w niedzielę, że USA przeprowadziły już 15 udanych prób przechwycenia rakiet. W ostatnim teście chodziło jednak o pociski balistyczne zasięgu pośredniego, a nie o te testowane przez Pjongjang.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / tvp.info, fot. kremlin.ru
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here