Jak podała w niedzielę rzeczniczka Białego Domu, prezydent Donald Trump podjął decyzję o poparciu ponadpartyjnego porozumienia w Kongresie w sprawie zaostrzenia sankcji wobec Rosji, jako konsekwencji ingerowania tego państwa w wybory USA i jego udziału w konflikcie na Ukrainie.

Poparcie prezydenta Trumpa uzyskała nowa wersja ustawy o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji. Poprzednia forma ustawy była według Białego Domu źle napisana i wymagała poprawek. Prezydent wraz z Izbą Reprezentantów i Senatem podjął więc pracę nad ulepszeniem ustawy, co zaowocowało ustawą w obecnym kształcie. Jak ocenia agencja AP działanie Białego Domu nie ma jednak na celu udoskonalenia ustawy, a opóźnienie jej wejścia w życie. Powszechnie bowiem wiadomo, że Donald Trump jest ogromnym zwolennikiem ocieplenia stosunków z Rosją. Według AP poparcie ustawy jest zabiegiem politycznym. Gdyby Biały Dom zawetował obecną ustawę naraziłby się na sprzeciw zarówno Republikanów, jak i Demokratów w Izbie Reprezentantów. Weto nie odniosłoby również skutków, gdyż Kongres znaczącą liczbą głosów mógłby je unieważnić. Wobec poparcia, choćby pozornego, prezydenta dla ustawy może zostać ona przegłosowana we wtorek, jeszcze przed sierpniową przerwą w pracach Kongresy.

Biały Dom ma wątpliwości szczególnie co do istotnego zapisu ustawy, mówiącego o konieczności uzyskania przez prezydenta zgody kongresmenów na złagodzenie lub zniesienie sankcji wobec Moskwy. Jak komentuje AFP ustawa odbierze administracji Trumpa wszelkie narzędzia do walki o zbliżenie się do Rosji.

Przy okazji rozpatrywania sankcji wobec Rosji, kongresmeni uzgodnili również plany sankcji wobec Korei Północnej i Iranu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here