DavidRockDesign (CC0), Pixabay

Prezydent USA Donald Trump podpisał dekret, który nakłada nowe sankcje na Wenezuelę, gdzie w czasie niedzielnych wyborów prezydentem ponownie wybrano Nicolasa Maduro. Administracja USA uznała te wybory za farsę i zapowiedziała szybkie działania, które mają na celu przywrócenie w Wenezueli demokracji.

W ramach nowych sankcji amerykańskim firmom i obywatelom USA zabroniono pomagania rządowi Wenezueli w sprzedaży nieruchomości czy dóbr inwestycyjnych. Anonimowy przedstawiciel administracji USA powiedział, że nowe sankcje blokują drogę praktykom korupcyjnym. Okazuje się bowiem, że członkowie rządu Madruo chcą się wzbogacić i wyprzedają w zasadzie wszystko.

– Jeszcze nigdy ten region nie przeżył takiej kleptokracji. Teraz zamykamy kolejną drogę, którą wykorzystywano do praktyk korupcyjnych – dodał informator.

Waszyngton nie zdecydował się jednak jeszcze na objęcie sankcjami wenezuelskiej ropy naftowej. Wenezuela dysponuje największymi na świecie zasobami tego surowca.

Maduro zwyciężył w przyspieszonych wyborach prezydenckich, które przeprowadzono w niedzielę, uzyskując około 68% głosów. Jego konkurent Henri Falcon zdobył 22% głosów. Rywale i opozycja nie uznali jednak wyborów. Uznano bowiem, że wynik z góry był przesądzony na korzyść obecnego prezydenta. Również USA i kraje UE uznały wybory w Wenezueli za nieprawomocne.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here