Rząd USA opublikował listę rosyjskich polityków i biznesmenów, którzy mają mieć powiązania z prezydentem kraju Władimirem Putinem. To odpowiedź władz Stanów Zjednoczonych na presję wywieraną ze strony Rosji.

Dokument opublikowano na wniosek Kongresu. To kara dla Rosji za ingerencję w wyboru prezydenckie w USA w roku 2016. Lista przedstawia osoby, które swoją pozycję lub majątek zawdzięczają powiązaniom z Putinem.

Na liście znalazło się 114 osób. Są to politycy, doradcy Putina i biznesmeni. Wśród nich wymienić można premiera Dmitrija Miedwiediewa i niemal wszystkich ministrów – szefa MSZ Siergieja Ławrowa i szefa resortu obrony Siergieja Szohgu. Na liście jest też sekretarz Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Pastuszew i dowódca Rosgwardii Wiktor Zołotow.

W dokumencie ujawniono nazwisko właściciela klubu Chelsea Londyn Romana Abramowicza i założyciela firmy Kaspersky Lab Jewgienija Kaspierskiego. Zdaniem brytyjskich ekspertów produkty z jego firmy są kontrolowane przez rosyjski wywiad i wykorzystywane do uzyskiwania dostępu do tajnych danych.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here