Senat przyjął zaproponowaną przez marszałka Stanisława Karczewskiego nowelizację, która zakłada zniesienie tajnego głosowania w sprawach personalnych. To reakcja Prawa i Sprawiedliwości na głosowanie w sprawie senatora Koguta. Część członków partii mimo polecenia Jarosława Kaczyńskiego postanowiła bronić polityka, na którego czekały zarzuty prokuratora.

Nowelizacja zakłada zniesienie głosowań tajnych w sprawach personalnych oraz jawność głosowań dotyczących wyboru marszałka czy wicemarszałków izby.

Nowelizacja regulaminu została zaproponowana przez marszałka Senatu w poprzednim tygodniu. Karczewski nie krył oburzenia po głosowaniu w sprawie Stanisława Koguta.

– Jestem głęboko zawiedziony postawą senatorów PiS głosujących w obronie senatora Stanisława Koguta. Senatorowie, którzy głosowali w obronie Stanisława Koguta powinni odejść z polityki. Poza tym nie powinno być tajnych głosowań w Senacie. Wszystko powinno być transparentne i przejrzyste. Senatorowie nie powinni kryć się za tajnością, powinni głosować jawnie – powiedział w wywiadzie dla „Super Expressu”.

Senat nie wyraził zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Koguta. Za głosowało 32 senatorów, przeciwko 38, a 19 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Jarosław Kaczyński mówił, aby przychylić się do wniosku.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/ wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here