fot. Jarle Vines [CC BY 3.0], Wikimedia Commons

Były prezydent Lech Wałęsa na sobotniej demonstracji w Gdańsku powiedział, że nie wolno pozwolić na zmianę układu. Wolna Polska oparta na trójpodziale władzy to największe osiągnięcie obecnego pokolenia.

W demonstracji przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców wzięło udział kilka tysięcy osób. Wałęsę przywitano owacyjnie.

–  Żeby nikt nie miał wątpliwości, że ja mimo swojego stanu… zawsze będę z wami. Ktokolwiek zacznie prowadzić tego typu spotkania, proszę was, by zawsze powiedział: kłania się wam Lech Wałęsa i zawsze jest z wami i zaraz dotrze, jeśli mu tylko na to warunki pozwolą – powiedział na wstępie były lider Solidarności.

Zwrócił uwagę na fakt, że niektóre elementy trójpodziału władzy w Polsce trzeba poprawić, bo nie do końca dobrze funkcjonują. Jednak obecna władza według niego robi to źle.

–  Ja też proponowałem, jak pamiętacie, dekrety, system prezydencki (…), ale ja nie omijałem demokracji, ja mówiłem, że ja wam daję 10 dni, kiedy ja wprowadzę dekret, to wy macie 10 dni – albo poprawić go, albo puścić mój. A więc goniłem do roboty, chciałem zdążyć za problemami, chciałem zdążyć dla złodziejami. A oni zrobili inny układ: wycinają wszystko to, co przeszkadza; no tak nie można, tego nie wolno robić – powiedział do zgromadzonych Wałęsa.

Były prezydent zaznaczył, że ma nadzieję, że młodzi ludzie szybko odzyskają trójpodział władzy. Wystąpienie Wałęsy przerywały co jakiś czas okrzyki: „Dziękujemy”.

Na wiecu obecny był także prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

–  Potrzebujemy powtórki z 1980 r. Powinniśmy na nowo wrócić do bijącego źródła Solidarności. Na nowo przypomnieć sobie tę atmosferę, tę jedność i solidarność ponad podziałami. Musimy to w sobie na nowo obudzić. Nie śpijmy, obudźmy się. Wyjdźmy na ulice i place polskich miast i miasteczek. Potrzebujemy tysiące, dziesiątki tysięcy, setki tysięcy, milionów odważnych Polek i Polaków – zaapelował Adamowicz.

Wiec trwał łącznie około dwóch godzin. Manifestanci domagali się od prezydenta Dudy weta ustawy o SN.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here