juliacasado1 (CC0), Pixabay

Prezydent Włoch Sergio Mattarella przedstawił propozycję rozwiązania impasu wokół powołania rządu. Deputowani mają powołać tzw. gabinet neutralny lub szef kraju rozpisze nowe wybory. Poprzednie odbyły się 4 marca.

W wyborach żadna z sił politycznych nie uzyskała samodzielnej większości. Żadna z partii nie jest też w stanie porozumieć się z innymi.

Po wyborach swój stan posiadania mandatów parlamentarnych zwiększył Ruch Pięciu Gwiazd. W obu izbach posiada po około 1/3 głosów. Partia zaproponowała koalicję rządzącej wcześniej lewicy. Renzi propozycję odrzucił.

76-letni prezydent Mattarella zaproponował teraz stworzenie gabinetu neutralnego, który byłby oparty o konsensus wszystkich ważniejszych opcji politycznych. Pracowałby co najmniej do końca tego roku. Jeśli deputowani nie dostosują się do tego prezydent rozwiąże parlament i rozpisze nowe wybory.

Ruch Pięciu Gwiazd na propozycję odpowiedział negatywnie. Pomysł rządu neutralnego krytykują również pozostałe partie. Jednak deputowani nie chcą nowych wyborów w lipcu. Z kolei termin jesienny oznacza brak możliwości uchwalenia budżetu na kolejny rok.

Jednak w okresie wakacyjnym należy spodziewać się niskiej frekwencji.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here