By OSCE Parliamentary Assembly from Copenhagen, Denmark [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

W czasie trwającej 5 lat kadencji włoskiego parlamentu, który został rozwiązany pod koniec grudnia, doszło do rekordowej liczby zmian klubowych. Było ich aż 566. Tylko w ostatnich tygodniach swoje ugrupowania i kluby opuściło 20 parlamentarzystów.

Te wędrówki i rozstania mają związek z przegrupowaniami na scenie politycznej przed zbliżającymi się wyborami, które odbędą się 4 marca.

Od początku XVII kadencji parlamentu partie i kluby zmieniło 347 deputowanych i senatorów. Niektórzy zrobili to nawet kilka razy. W Izbie Deputowanych zmian było 313. Wzięło w nich udział 207 parlamentarzystów. W izbie wyższej 140 senatorów zmieniło przynależność klubową 253 razy.

Spory ruch zanotowano także w grudniu. Ma to związek z powstawaniem nowych formacji przed wyborami zaplanowanymi na marzec. Z inicjatywy przewodniczącego Senatu Pietro Grasso powstała np. partia Wolni i Równi, do którego przeszli niektórzy politycy z Partii Demokratycznej.

Rekordzistą w tym przypadku jest senator Luigi Compagna, który partie zmieniał 10 razy. Wiele osób opuściło założony przez znanego we Włoszech komika Beppe Grillo Ruch Pięciu Gwiazd. Dlatego formacja opracowała kodeks według którego parlamentarzysta, który zmieni potem barwy będzie musiał zapłacić karę w wysokości 100 tysięcy euro. Zdaniem niektórych ten zapis nie jest zgodny z konstytucją.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / tvp.info
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here