W wywiadzie dla „Naszego Dziennika” Zbigniew Ziobro surowo ocenił działania Komisji Europejskiej wobec Polski. Minister sprawiedliwości odniósł się też do niedawnych wet prezydenta.

Zdaniem Ziobry zarzuty KE wobec Polski są kłamliwe. Atakowane są bowiem nawet rozwiązania dotyczące KRS i Prokuratury, które były tworzone na wzorze Francji i Hiszpanii.

– Jesteśmy za Unią Europejską, która będzie nas szanować. Dlatego nie wahamy się protestować przeciwko działaniom UE niezgodnym z naszymi interesami – powiedział minister.

Ziobro odniósł się też do słów prezydenta o zawetowanych ustawach.

– Mam nadzieję, że prezydent dotrzyma słowa. Reformę wymiaru sprawiedliwości da się jeszcze uratować, ale czas ma znaczenie. Dlatego podtrzymuję opinię, że decyzja prezydenta nie była dobra, zwłaszcza że mógł skierować ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, a równolegle zażądać nowelizacji w sprawach, które są dla niego ważne– zaznaczył minister.

Zapewnił jednocześnie, że PiS z reform nie zrezygnuje.

– My natomiast chcemy, żeby Andrzej Duda odniósł sukces i był prezydentem na drugą kadencję. Ufam, że o tym kryzysie wszyscy szybko zapomnimy – przy okazji poprawimy też nasze kontakty i konsultacje tak, by stały się regularne – i że razem będziemy dalej zmieniać na lepsze Polskę – powiedział szef resortu sprawiedliwości.

Ziobro zaznaczył, że przed prezydentem są teraz dwie drogi.

– Jedna to przedłożenie projektów zgodnych ze swoim zobowiązaniem wyborczym, które przyniosą realną zmianę w sądownictwie. Jeśli to uczyni, pozostanę przy swojej ocenie, że weta były błędem, że można było skierować ustawy do Trybunału, jednak zakaszę rękawy, by pracować na sukces prezydenta. Jeśli to uczyni, będzie to oznaczało, że pozostaje wierny wartościom, które połączyły nasz obóz w ramach projektu dobrej zmiany. Mówimy przecież o reformie, która jest rodowodowo pierwsza. To ona leżała u podstaw powołania partii Prawo i Sprawiedliwość. Ta nazwa nie jest przypadkowa – dodał minister.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here