fot. Fotolia

Ministerstwo Rozwoju wraz z Urzędem Zamówień Publicznych pracują nad nowym Prawem zamówień publicznych. Już pod koniec tego roku ma powstać koncepcja nowych zamówień publicznych, która zostanie poddana konsultacjom społecznym. Projekt ustawy będzie gotowy do połowy przyszłego roku.

Wiceminister Mateusz Morawiecki poinformował, że Prawo zamówień publicznych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest elementem szerszej koncepcji, zgodnie z którą państwo jest nie tylko inwestorem, ale również inwestorem inteligentnym.

Nowa ustawa jest elementem programu Polskie Inwestycje Publiczne. Ma sprawić, że państwo będzie inwestować rozsądnie w rozwiązania innowacyjne. Dwa pozostałe filary programu to polityka zakupowa państwa oraz polityka rządu w zakresie rozwoju Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

– Do sprawy podeszliśmy bardzo zadaniowo. Powołaliśmy specjalny zespół, który przygotuje nową ustawę. Jego pracami pokieruje trzech wiceministrów rozwoju, odpowiedzialnych za kluczowe z punktu widzenia zamówień obszary, oraz Prezes Urzędu Zamówień Publicznych Małgorzata Stręciwilk – podsumował wicepremier.

Założenia, które przyświecają pracom to m.in. wprowadzenie mechanizmów, które pozwolą na lepsze przygotowania postępowań, weryfikację potencjału wykonawcy oraz wprowadzenie zmian, które zachęcą do korzystania z rozwiązań innowacyjnych. Uproszczone mają także zostać dotychczasowe procedury.

Morawiecki podkreślił, że pozytywne zmiany przyniosła już zeszłoroczna nowelizacja.

– Jednak nie bez przyczyny mówiliśmy wówczas o małej nowelizacji. Jej zadaniem było pilne dostosowanie naszego prawa do przepisów unijnych – dodał wicepremier.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here