Szef liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt, złożył wniosek o pilne zwołanie komisji wolności obywatelskich PE w związku z nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Ma w niej wziąć udział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Verhofstadt uważa, że polska reforma wymiaru sprawiedliwości w zasadniczym stopniu likwiduje jego bezstronność i niezależność. W liście przewodniczący Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy napisał w oficjalnym liście: „jesteśmy w trakcie obserwowania likwidacji państwa prawa w Polsce”. Dodał również, że sytuacja ta wymaga zwołania pilnej sesji komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Wziąć w niej powinien udział Zbigniew Ziobro oraz wiceszef KE Frans Timmermans. Spotkanie to miałoby odbyć się najszybciej jak to możliwe.

Parlament Europejski właśnie zaczyna swoją wakacyjną przerwę, a więc ewentualnie posiedzenie komisji mogłoby odbyć się dopiero na przełomie sierpnia i września. Wprawdzie ministrowie nie mają obowiązku stawiać się na takich spotkaniach, ale w praktyce często to robią, aby móc wytłumaczyć swoje stanowisko.

Nowelizacja ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady. Ich następców od teraz wybierać ma Sejm na podstawie sugestii środowisk sędziowskich. Opozycja odmówiła udziału w głosowaniu. Sprawa wywołała spore poruszenie również w Parlamencie Europejskim. Szef Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber stwierdził, że to poważne złamanie najważniejszych wartości Unii Europejskiej. Z tym zdaniem nie zgadzają się posłowie PiS.

–  Ich wypowiedzi świadczą o tym, że nie mają pojęcia o meritum proponowanych zmian, jeśli chodzi o reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, a jedynie mówią głosem polskiej opozycji – powiedział europoseł PiS Tomasz Poręba w wypowiedzi dla portalu gazetaprawna.pl.

Oprócz tego PiS złożyło w sejmie projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Obniżyć ma ona granicę wieku uprawniającą sędziego SN do przejścia w stan spoczynku.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here