Engin_Akyurt (CC0), Pixabay

Podczas jednego posiedzenia Sejm rozpatrzy dwa obywatelskie projekty w sprawie aborcji. Jeden z nich przewiduje zakazanie przerywania ciąży z uwagi na ciężkie wady płodu, a drugi pozwala na aborcję na żądanie do 12 tygodnia ciąży.

Najpierw posłowie rozpatrzą projekt liberalizujący obowiązujące przepisy o możliwości przerywania ciąży. Przygotował go komitet „Ratujmy Kobiety 2017”. Jego założenia przedstawi pełnomocniczka Komitetu Barbara Nowacka.

Projekt ten oprócz aborcji na żądanie do 12 tygodnia ciąży zakłada wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół, zagwarantowanie darmowej antykoncepcji oraz przywrócenie antykoncepcji awaryjnej bez recepty.

Zmiany te krytycznie ocenia Naczelna Rada Lekarska, która ma do projektu wiele zastrzeżeń. Krytycznie do projektu odnosi się również Instytut Ordo Iuris, który zarzuca projektowi sprzeczność z konstytucją i prawem międzynarodowym. Projekt ma być również sprzeczny z Deklaracją Praw Dziecka ONZ, która nakazuje zapewnić dzieciom właściwą ochronę prawną, zarówno przed, jak i po urodzeniu.

Projekt ten popiera jednak wiele organizacji i partii, w tym Partia Razem, Zieloni, SLD oraz ruch społeczny Dziewuchy Dziewuchom i Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Drugi projekt przygotowany został prze komitet #ZatrzymajAborcję. Jego założenia zaprezentuje Kaja Godek. Autorzy projektu chcą wykreślenia z aktualnie obowiązującej ustawy przesłanki, która pozwala na przerwanie ciąży w przypadku ciężkiej wady płodu.

Projekt ten poparł wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki oraz wicepremier Jarosław Gowin. Podpisanie takiej ustawy zapowiedział już prezydent Andrzej Duda.

– Podpiszę ustawę zakazująca aborcji eugenicznej, przede wszystkim, aby wykluczyć prawo do zabijania dzieci z zespołem Downa – powiedział.

Z projektem nie zgadza się część organizacji kobiecych. Zdaniem wielu ekspertów proponowane zmiany dyskryminują kobiety i pozbywają ich możliwości podejmowania decyzji o swoim ciele i życiu. Projekt nie przewiduje również systemowej pomocy dla kobiet, które urodzą dzieci niezdolne do samodzielnego życia. Wejście w życie tych przepisów przyczyniłoby się również do rozwinięcia tzw. podziemia aborcyjnego.

ŹRÓDŁOwprost.pl/ wpunkt.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here