Mikali (CC0), Pixabay

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała w wywiadzie dla „Pulsu Biznesu” nowe prawo zamówień publicznych. Projekt ustawy będzie gotowy jesienią. Prawo weszłoby w życie pod koniec przyszłego roku.

– Dzisiaj mamy prawo wielokrotnie nowelizowane w związku z implementacją dyrektyw unijnych, z wieloma wyłączeniami – powiedziała Emilewicz.

Dodała, że w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest mowa o mobilizacji wszystkich zasobów w Polsce, aby je inteligentnie zainwestować.

– Jak dowodzą analizy, mamy obecnie bardzo dużo zamówień jednoofertowych, średnio ofert jest mniej niż trzy. To oznacza, że przetargi publiczne przestają być atrakcyjne dla przedsiębiorców, nie są dla nich drogą do budowania doświadczenia i potencjału. Z drugiej strony mała liczba ofert jest też bardzo niekorzystna dla państwa, utrudnia osiąganie oszczędności i poprawy jakości zamawianych usług czy towarów – skomentowała minister.

Celem nowelizacji ma być usprawnienie systemu, aby przetargi były bardziej konkurencyjne.

– Największa pula pieniędzy w kraju jest przecież w zamówieniach publicznych. Nowe prawo powinno pozwolić je wykorzystać przede wszystkim efektywnie oraz umożliwić wsparcie innowacyjności – dodała Emilewicz.

Obecnie trwają prace nad tzw. białą księgą.

– Potem zaprosimy interesariuszy do rozmów. Identyfikujemy trzy grupy adresatów regulacji: przedsiębiorców, administrację lokalną i centralną oraz środowiska akademickie. Chcemy, aby projekt ustawy był gotowy jesienią. Nie ścigamy się z czasem, chcemy przygotować solidne prawo – powiedziała.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/pap.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here