Pexels (CC0), Pixabay

W Finlandii głośno jest o przypadku osoby, która pozostając jeszcze formalnie mężczyzną, zaszła w ciążę.

Taką informację jako pierwsza w sobotę przekazała agencja Lannen Media. Tożsamość ciężarnego mężczyzny pozostaje nieznana. Formalnie zmienił on płeć ponad rok temu, co wiązało się jednocześnie z wyrobieniem nowego dowodu osobistego. Mężczyzna znajdował się w trakcie terapii hormonalnej, która miała zakończyć się całkowitą transformacją fizyczną. Jednak postanowił przerwać leczenie, kiedy istniała jeszcze możliwość zajścia w ciążę.

Po raz pierwszy osoba, która jest formalnie mężczyzną, ale posiada jeszcze żeńskie narządy płciowe, jest w ciąży. Niesie to ze sobą spore problemy prawne. Prawo w Finlandii nie przewiduje bowiem, że mężczyzna może urodzić dziecko. Dlatego nie będzie on mógł korzystać ze świadczeń okołoporodowych. Obecnie przyszli rodzice rozpoczęli starania o to, aby z takich świadczeń móc korzystać.

W Finlandii jest obowiązek sterylizacji osób transpłciowych. Płeć musi być bowiem dokładnie określona. To prawo krytykowane jest przez Radę Praw Człowieka ONZ, ale na razie fiński parlament nie zamierza go zmieniać.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here