fsHH (CC0), Pixabay

Francuski parlament przyjął nowe surowe prawo imigracyjne zaostrzające zasady przyznawania azylu w tym kraju.

Nowa ustawa skraca terminy na składanie wniosków o azyl i podwaja czas na jaki nielegalni imigranci mogą zostać zatrzymani. Ponadto wprowadza karę pozbawienia wolności do roku za nielegalny wjazd na teren kraju.

Partia rządząca jest zdania, że nowe prawo przyspieszy proces ubiegania się o azyl. Zdaniem opozycji i organizacji broniących praw człowieka nowe prawo jest zbyt surowe. Debata nad ustawą trwała ponad 60 godzin. W tym czasie dyskutowano nad wieloma poprawkami.

Podstawowym celem ustawy jest zmniejszenie długości wniosków o azyl i usprawnienie systemu deportacji, który ma się stać skuteczniejszy w odniesieniu do osób, których wnioski odrzucono. Uchodźcy, którym azyl zostanie przyznany otrzymają pomoc w integracji i nauce języka francuskiego.

Osoby, które nie otrzymają azylu mogą zostać zatrzymane na okres do 90, a nie jak dotąd 45 dni. Początkowo rząd chciał, aby to było nawet 135 dni.

Przeciwnicy ustawy mówili, że według nowego prawa imigranci będą traktowani niczym przestępcy. Prawo to dotyczyć ma także dzieci, które będą przetrzymywane w areszcie razem ze swoimi rodzicami.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here