AKrebs60 (CC0), Pixabay

„Rzeczpospolita” informuje, że prawdopodobnie już od 1 stycznia przyszłego roku grunty pod blokami i domami oddane w użytkowanie wieczyste przekształcą się we własność.

Właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych uwłaszczą się jednak na gruntach pod blokami. Resort Inwestycji i Rozwoju będzie kontynuować prace nad stosowną ustawą w tej sprawie.

– W przepisach trzeba pogodzić interesy samorządów i właścicieli lokali, a to nie jest proste. Dlatego prace się przeciągają, a Komitet Stały Rady Ministrów odesłał projekt ministerstwu do dopracowania. Chcemy, by ustawa weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Mam nadzieję, że to się uda – skomentował wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Mowa o projekcie ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów. Termin wejścia w życie tych przepisów kilka razy przekładano. Tymczasem czeka na nie nawet kilka milionów właścicieli mieszkań i domów jednorodzinnych.

Jednak nic nie będzie za darmo. Właściciele domów i mieszkań będą musieli bowiem wnosić opłacę przekształceniową przez 20 lat, a właściciele lokali użytkowych w blokach przez 33 lata.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ