fot. Pexels

Projekt mDokumenty ma znacznie ułatwić życie kierowcom. Kiedy system zacznie już działać, będą mogli oni podróżować bez prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego w portfelu.

Poseł Kukiz’15 Tomasz Jaskóła w swojej interpelacji zapytał, czy są racjonalne powody utrzymywania obowiązku posiadania przez kierowców przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy polisy OC. Chciał się dowiedzieć, czy rozważana jest w tym przypadku zmiana przepisów.

W odpowiedzi na pytanie posła, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński, napisał, że Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi pilotaż nowej usługi świadczonejdla obywateli w formie mDokumentów. Pakiet usług dotyczących pojazdów oraz kierowców jest oparty na Systemie Informatycznym CEPiK2.0.

Wynika z tego, że dokumenty takie jak prawo jazdy czy polisa OC będą dostępne przez aplikację www i za pośrednictwem terminali mobilnych, którymi dysponują funkcjonariusze policji. Na potrzeby integracji z systemami policji opracowano specjalny standard wymiany danych.

Jednak w związku z nowym programem nie jest planowana likwidacja papierowych form dowodu rejestracyjnego czy ubezpieczenia OC. W odpowiedzi można bowiem przeczytać: „Wdrożenie projektu mDokumenty pozwoli na nieposiadanie przez kierującego podczas kontroli ruchu drogowego dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz prawa jazdy, jeżeli uprzednio właściciel pojazdu i kierujący pojazdem dokona dedykowanej dla tego celu aktywacji w telefonie komórkowym”.

Projekt zakłada także wprowadzenie dodatkowej możliwości potwierdzenia tożsamości osoby: „Obywatel będzie mógł skorzystać z opcjonalnej i wiarygodnej usługi – prezentacji danych identyfikacyjnych przechowywanych w rejestrze publicznym na urządzeniu wykorzystywanym przez podmiot publiczny. Obejmie to m.in. dane znajdujące się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Wdrożenie e-usług korzystających z CEPiK2.0, umożliwiających wyświetlenie danych z kluczowych dokumentów istotnych dla kierowców, tj. dowodu rejestracyjnego przewidziane jest na koniec IV kwartału 2017 r”.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here