rmac8oppo (CC0), Pixabay

Parlament prowincji Quebec w Kanadzie przyjął ustawę o neutralności religijnej. Na mocy nowych przepisów urzędnicy, nauczyciele i lekarze w czasie pracy nie będą mogli zasłaniać twarzy.

W ustawie, nad którą pracę trwały 2 lata znalazł się zapis, że „pracownik instytucji publicznej musi zachować religijną neutralność podczas wykonywania swoich obowiązków”. Zgodnie z tymi przepisami nauczyciele pracujący w szkołach, lekarze oraz urzędnicy i pasażerowie transportu publicznego w prowincji Quebec nie będą mogli zasłaniać twarzy, gdy ustawa wejdzie w życie. Wcześniej podpisać musi ją przedstawiciel brytyjskiej monarchii Michel Doyon.

Wprawdzie w ustawie nie pada ani razu określenie burka czy nikab, ale środowiska muzułmański i eksperci są zdania, że nowe prawo utrudni życie przede wszystkim konserwatywnym muzułmankom, które na co dzień zasłaniają swoją twarz. Jednocześnie nowe prawo nie dotyczy symboli religijnych, które są częścią dziedzictwa kulturowego prowincji.

– Żyjemy w wolnym i demokratycznym społeczeństwie. Powinienem móc zobaczyć twoją twarz, a ty powinieneś widzieć moją twarz – powiedział szef władz regionu Philippe Couillard.

Rząd w Quebecu jest liberalny. Minister sprawiedliwości prowincji Stephanie Vallee powiedziała, że obowiązek odsłaniania twarzy dotyczy tylko czasu, w którym pełniona jest usług publiczna. Premier Kanady Justin Trudeau dodał, że rząd federalny nie wtrąca się w rozwiązania prawne uchwalane przez prowincje.

Pojawiły się już opinie, że nowe prawo może być niezgodne z konstytucją Kanady.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/ tvn24.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here