rawpixel (CC0), Pixabay

KE pracuje nad propozycjami wprowadzającymi opodatkowanie aktywności firm w sieci. Podatek ten nie będzie dotyczył jedynie gigantów np. Google czy Facebook, ale i dużych firm.

Więcej na ten temat nie wiadomo, ale z przecieków wynika, że propozycje są niemal gotowe. Projekty dwóch dyrektyw zostaną przedstawione już w środę.

Kraje UE już jakiś czas temu zauważyły, że nowe aktywności firm w internecie wymykają się aktualnie obowiązującym ramom prawnym. Dlatego nie są opodatkowane niemal w ogóle. Poza tym wiele firm technologicznych działa w |Irlandii, bo w tym kraju podatek korporacyjny wynosi jedynie 12,5%.

Niektóre kraje rozpoczęły już prace, które mają ten problem rozwiązać. Komisja Europejska doszła jednak do wniosku, że lepiej będzie przygotować rozwiązanie uniwersalne wprowadzające jednolity rynek w tym zakresie.

KE chce rozwiązać problem związany z tym, że wirtualna działalność firm generuje zyski w związku z rozproszonymi po całym świecie klientami. Nowe prawo ma pomóc odpowiedzieć na pytanie, gdzie dana firma powinna odprowadzać podatek.

Wielkie firmy, które sporą część zysku wypracowują w sieci mogą zapłacić podatek w wysokości 3% od swojego obrotu. Będzie to prawdopodobnie forma podatku pośredniego. Egzekwować miałyby rządy poszczególnych państw. Propozycje mogą jednak jeszcze ulec zmianie. Przepisami objęte zostaną firmy, których globalne dochody przekraczają 750 mln euro.

Nowymi rozwiązaniami mają się zająć przywódcy krajów Unii Europejskiego podczas planowanego na przyszły tydzień szczyt.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/pap.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here